Aktualności
Krakowscy naukowcy pracują nad tomografem, który dokładnie wykryje nowotwory
Nad tomografem, który będzie w stanie wykryć jednocześnie nowotwory w całym organizmie, a nawet stwierdzić stopień ich złośliwości, pracują naukowcy z Krakowa.
Powszechny w rurach stop może uwalniać rakotwórcze substancje
Stosowany do uzdatniania wody pitnej chlor może zmieniać formę chromu w rurach w postać rakotwórczą. Trzeba przemyśleć jego stosowanie w tym celu – twierdzą naukowcy.
Pierwsza w Polsce operacja łącząca trzy zabiegi wykonane metodą laparoskopową
Chirurdzy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili anatomiczną resekcję wątroby, lewostronną hemikolektomię oraz usunięcie pęcherzyka żółciowego.
Każda ciąża zmniejsza ryzyko raka trzonu macicy
Z każdą ciążą, nawet jeśli zakończyła się ona poronieniem, spada ryzyko rozwoju raka trzonu macicy – wykazała australijska analiza trzydziestu dotychczasowych badań.
Nowatorska operacja w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze
Po raz pierwszy w kraju podczas operacji onkologicznej głowy i szyi zastosowano śródoperacyjne obrazowanie fluorescencyjne z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej.
Pierwsza w Polsce przezskórna krioablacja guza nerki
Pierwszy w Polsce zabieg przezskórnej krioablacji raka nerki pod kontrolą tomografii komputerowej wykonali lekarze II Zakładu Radiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Niska masa mięśniowa zwiększa ryzyko komplikacji po usunięciu raka jelita grubego
Ilość i jakość tkanki mięśniowej ma znaczenie dla pacjentów z rakiem jelita grubego, którzy przechodzą leczenie operacyjne – informują naukowcy na łamach „JAMA Surgery".
Dodatkowe trzyprocentowe finansowanie dla szpitali onkologicznych
Wprowadzono dodatkowe trzyprocentowe finansowanie dla szpitali działających w oparciu o tzw. kartę onkologiczną oraz tych, które wykonują dużo świadczeń onkologicznych.
Polska nie leczy
Miliony porad mniej, zarówno u lekarzy rodzinnych, jak i specjalistów, setki tysięcy mniej hospitalizacji – w dobie epidemii opieka zdrowotna w Polsce kompletnie się załamała.
Ogromna kolejka do Narodowego Instytutu Onkologii – ruchem musiało kierować wojsko
Dziesiątki osób czekały na wejście do Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Po tym jak sieć obiegło zdjęcie kolejki pacjentów, sprawę skomentowała sama placówka.
Pacjent zapamięta więcej informacji z wizyty, jeśli lekarz okaże empatię
Pacjentki z nieuleczalnymi zmianami nowotworowymi zapamiętują więcej z wizyty dzięki empatii lekarza – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Lejdejskiego w Holandii.
Narodowy Instytut Onkologii wydzielił część szpitala dla swoich pacjentów z koronawirusem
W Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie wydzielono część szpitala przy Wawelskiej na potrzeby leczenia zakażonych koronawirusem pacjentów onkologicznych.
Operacje bariatryczne znacząco zmniejszają ryzyko raka trzustki
Takie operacje u otyłych pacjentów z cukrzycą znacząco redukują ryzyko raka trzustki – poinformowano podczas wirtualnej konferencji United European Gastroenterology.
Spóźnione ofiary lockdownu
Od stycznia do 11 września wydano w Polsce o 16,3 tys. mniej kart DiLO niż w tym samym czasie roku poprzedniego, co oznacza spadek aż o jedną czwartą. Jeszcze gorzej…
Elektrochemioterapia będzie świadczeniem gwarantowanym
Jako świadczenie gwarantowane w zakresie leczenia szpitalnego przewiduje ją skierowany do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia ministra zdrowia.
Chorzy na raka leczeni na czuja
90 proc. badań patomorfologicznych w przypadku nowotworów trzeba powtarzać lub poszerzać, a co piąta diagnoza jest błędna – wskazuje Najwyższa Izba Kontroli (NIK).
Kongres ESMO: Covid-19 szkodzi pacjentom onkologicznym i ich lekarzom
Dane z wielu krajów wskazują na to, że w czasie epidemii pacjenci miewają kłopoty z dostępem do diagnostyki i leczenia, a onkologów częściej dopada wypalenie zawodowe.
Polskie badania: dwa leki podane razem lepiej niszczą nowotwór i są mniej szkodliwe
Jednoczesne podanie dwóch leków z zastosowaniem nanotechnologii szybciej zmniejsza guz i jest mniej szkodliwe dla zdrowych komórek – przekonują polscy naukowcy z…
Czworo kanadyjskich chorych uzyskało zgodę na terapię grzybami halucynogennymi
Rząd Kanady po raz pierwszy wyraził zgodę na terapię psylocybiną, psychoaktywnym składnikiem grzybów psylocybinowych, pacjentom w terminalnej fazie raka.
Opieka hospicyjna w Polsce
Diagnostyka i leczenie wczesnego raka piersi na przykładzie opisu przypadku HER2-dodatniego raka piersi
Rak piersi pozostaje drugą, po raku płuca, przyczyną zgonów kobiet z nowotworami złośliwymi.
Rak piersi u kobiet jako problem zdrowotny współczesnej Europy
Zapadalność kobiet na raka piersi jest wysoka w każdym z krajów europejskich.
Kontrowersje dotyczące współczesnych algorytmów leczenia raka endometrium
W przypadku przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego, alternatywnymi metodami leczenia są: radioterapia, hormonoterapia lub chemioterapia.
Nadaktywne mitochondria odpowiadają za około 20 proc. zachorowań na glejaka wielopostaciowego, złośliwy nowotwór mózgu – wynika z badań opisanych w „Nature Cancer”.