Aktualności
Powszechny w rurach stop może uwalniać rakotwórcze substancje
Stosowany do uzdatniania wody pitnej chlor może zmieniać formę chromu w rurach w postać rakotwórczą. Trzeba przemyśleć jego stosowanie w tym celu – twierdzą naukowcy.
Każda ciąża zmniejsza ryzyko raka trzonu macicy
Z każdą ciążą, nawet jeśli zakończyła się ona poronieniem, spada ryzyko rozwoju raka trzonu macicy – wykazała australijska analiza trzydziestu dotychczasowych badań.
Niska masa mięśniowa zwiększa ryzyko komplikacji po usunięciu raka jelita grubego
Ilość i jakość tkanki mięśniowej ma znaczenie dla pacjentów z rakiem jelita grubego, którzy przechodzą leczenie operacyjne – informują naukowcy na łamach „JAMA Surgery".
Pacjent zapamięta więcej informacji z wizyty, jeśli lekarz okaże empatię
Pacjentki z nieuleczalnymi zmianami nowotworowymi zapamiętują więcej z wizyty dzięki empatii lekarza – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Lejdejskiego w Holandii.
Operacje bariatryczne znacząco zmniejszają ryzyko raka trzustki
Takie operacje u otyłych pacjentów z cukrzycą znacząco redukują ryzyko raka trzustki – poinformowano podczas wirtualnej konferencji United European Gastroenterology.
Potencjalny nowy lek na raka trzustki
Wypróbowany na myszach lek mógłby poprawić jakość i długość życia chorych na trudne w leczeniu nowotwory – informuje „ACS Pharmacology & Translational Science”.
Jad pszczeli zwalcza komórki raka piersi
Zawarty w jadzie pszczelim peptyd o nazwie melityna hamuje rozwój potrójnie ujemnego i HER2 dodatniego raka piersi – czytamy na łamach czasopisma „npj Precision Oncology”.
Leczenie onkologiczne bezpieczne u chorych na nowotwory oraz Covid-19
Kontynuacja chemioterapii i immunoterapii u chorych na nowotwory oraz Covid-19 jest bezpieczna i nie zmniejsza szans ich przeżycia – wynika z międzynarodowych badań. Gorzej rokują jedynie pacjenci w starszym wieku i ze schorzeniami towarzyszącymi.
Zarejestrowane pestycydy mogą mieć związek z guzami piersi
W opisanym właśnie badaniu naukowcy odkryli, że kilkadziesiąt dopuszczonych do użytku w USA pestycydów w badaniach na zwierzętach powiązano z guzami piersi.
Choroby dziąseł a ryzyko rozwoju raka
Zaawansowana choroba zapalna dziąseł (parodontoza) ma związek z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka, zwłaszcza raka płuca i raka jelita grubego – potwierdziło wieloletnie badanie, które publikuje czasopismo naukowe „Journal of the National Cancer Institute”.
Początek testów szczepionki na raka
Niedługo rozpoczną się testy z udziałem ludzi sprawdzające działanie szczepionki przeciwko różnego typu nowotworom – informuje czasopismo „Clinical & Translational Immunology”.
Główny gen groźnej białaczki odkryty
Naukowcy z Uniwersytetu w Lund odkryli kluczowy gen, który prowadzi do powstawania ostrej białaczki szpikowej. Odkrycie może w dalszej perspektywie doprowadzić do powstania nowych leków.
Większość liderów amerykańskich stowarzyszeń medycznych powiązana z biznesem
Wielu liderów amerykańskich stowarzyszeń medycznych ma rozległe powiązania finansowe z gałęziami przemysłu zajmującymi się produkcją leków i urządzeń medycznych.
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko raka jajnika
Kobiety karmiące są o 24 proc. mniej narażone na rozwój raka jajnika – sugerują badania, których wyniki publikuje czasopismo „JAMA Oncology”. Korzyści utrzymywały się aż…
Mleko? Tak, ale nie krowie
Kobiety pijące już jedną szklankę krowiego mleka dziennie są o 50 proc. bardziej narażone na raka piersi – pokazało obszerne badanie. Naukowcy podejrzewają, że to skutek...
E-papierosy powodują epigenetyczne zmiany
U użytkowników e-papierosów naukowcy wykryli wpływające na ekspresję genów zmiany, które można też znaleźć u palaczy tytoniu i w komórkach nowotworowych.
Bujne życie seksualne to większe ryzyko raka
Duża liczba partnerów seksualnych wiąże się z wysokim prawdopodobieństwem zachorowania na raka, a u kobiet koreluje też z występowaniem…
Kancerogenny testosteron
Wysoki poziom testosteronu zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy u kobiet, ale zmniejsza u mężczyzn, sprzyja też zachorowaniu na raka piersi, endometrium i prostaty.
Młode kobiety zagrożone rakiem płuc
Zapadalność na nowotwory płuc wśród młodych kobiet spada wolniej niż wśród młodych mężczyzn – wynika z badania obejmującego czterdzieści krajów na pięciu kontynentach.
Opieka hospicyjna w Polsce
Diagnostyka i leczenie wczesnego raka piersi na przykładzie opisu przypadku HER2-dodatniego raka piersi
Rak piersi pozostaje drugą, po raku płuca, przyczyną zgonów kobiet z nowotworami złośliwymi.
Rak piersi u kobiet jako problem zdrowotny współczesnej Europy
Zapadalność kobiet na raka piersi jest wysoka w każdym z krajów europejskich.
Kontrowersje dotyczące współczesnych algorytmów leczenia raka endometrium
W przypadku przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego, alternatywnymi metodami leczenia są: radioterapia, hormonoterapia lub chemioterapia.
Nadaktywne mitochondria odpowiadają za około 20 proc. zachorowań na glejaka wielopostaciowego, złośliwy nowotwór mózgu – wynika z badań opisanych w „Nature Cancer”.